כשפחד וחרדה נכנסו לראשונה לחיי - אנה אמיר - הבית ללוחמות

כשפחד וחרדה נכנסו לראשונה לחיי

כשפחד וחרדה נכנסו לראשונה לחיי, ללא ספק הרגשתי שאני הבן אדם הכי מובלבל שקיים כרגע על פני האדמה ולמה זה מגיע לי? אני לא סובלת מספיק? ובמחשבה שנייה – סה"כ לגיטימי שיהיו לי חרדות. הרי אני, מטופלת שמתמודדת עם כאבים ומחלה כרונית, עוברת כ"כ הרבה במשך השנים האלה!

אני עוברת טיפולים, נוטלת כדורים, מזריקה משככי כאבים, משנה את עורך החיים שלי מקצה לקצה, מתמודדת עם מצבי רוח קיצוניים, מתמודדת עם כאבים ועם כל החבילה הזאת מצופה ממני (וכמובן שגם הציפייה העצמית שלי בהתאם) לתפקד. 

לתפקד כאישה, כעצמאית, כאמא, כחברה, כבת של… לציפייה הזאת שלי מעצמי וממני יש תרומה לא קטנה למצב החרדות.

לפני כשנתיים הייתה לי את הנפילה המשמעותית ביותר! הייתי אחרי ניתוח לפרוסקופי שני והרגשתי שרמת החרדות והפחדים שלי עולים שלב.

הייתי בבית בזמן ההחלמה, נמנעתי מלצאת החוצה שחלילה לא יקרה לי כלום. נמנעתי מתקשורת וחיבוקים עם הילדה שלי שחלילה לא תראה אותי בכאבים. נמנעתי מעזרה כי אני גיבורה וחלילה שמישהו יחשוב שאני צריכה עזרה.

הרגשתי מועקה בוקר בוקר. הרגשתי שזה גדול עליי. המוח שלי היה כ"כ מבולבל רוב הזמן ולפעמים הרגיש לי שאני על סף התקף לב… ופה החלטתי שאני זקוקה לעזרה.

פניתי לכמה גורמים שעזרו לי בנושא זה, ואחרי שהתקופה הזאת התמתנה והיה אור ברור בחיים שלי, יכולתי רגע לשבת ולנתח את המצב.

שמעתי מלא מעט גורמים רפואיים על ההקשר הישיר בין פחדים וחרדות לנשים עם אי איזון הורמונלי, כאבים כרונים ובכלל – התמודדות עם מצב בריאותי כרוני. אבל מה זה עשה לי בחיי היום יום?

פחד מה הוא?

אז לפני שניגש לפתרון השאלה מנקודת מבט של אימון בריאות, חשוב להבין את ההבדל בין חשש, פחד וחרדה:

מה הוא חשש: 

חשש הוא מצב מנטלי הקשור לרגשות פחד או דאגה או שילוב ביניהם. לעיתים המילה משמשת לתיאור מצבים הדומים לחשד או לספק.

 דוגמאות:

 • אני חוששת שהרופא שלי לא מספיק מקצועי.
 • אני חוששת שהתרופה החדשה שקיבלתי לא עושה את העבודה.
 • אני דואגת שאני אאחר לפגישה שלי.

מה הוא פחד:

פחד הוא תחושה רגשית ופיזיולוגית לא נעימה אצל בני אדם ובעלי החיים הנגרמת כתוצאה מחשיפה לגירוי חיצוני מסוכן או מאיים (פיזית או מנטלית). למשל, פחד למראה חיה מסוכנת.

ככל שהגירוי החיצוני הוא בלתי צפוי וגדול יותר – תחושת הפחד חזקה יותר. לפחד תפקיד מרכזי בשרידותו של האדם או בעל החיים, והוא משמש כאמצעי להרחקתו מהסכנה הנשקפת לחייו, ואף מהווה גורם המונע להיכנס מלכתחילה למצבים מסוכנים.

עם זאת פחד יכול להגביל את תפקודו של האדם, ואת מרחב העשייה והפעילות שלו.

דוגמאות:

 • אני מפחדת מההליך הכירורגי..
 • אני מפחדת שאני אתעורר באמצע הניתוח.
 • אני מפחדת שבן זוגי לא ירצה להמשיך להיות איתי בגלל המחלה שלי.
 • אני מפחדת לצאת מהבית כי יכול להיות שיכאב לי.
 • אני מפחדת להביא ילדים למציאות שאותה אני חייה.

לגיטימי נכון? אחרי הכל אני מטופלת שמתמודדת עם כאבים וזה מצב שבמביא איתו הרבה פחד.

חרדה מה היא?

מה היא חרדה:

חרדה היא מצב פסיכולוגי ופיזיולוגי בו האדם חש פחד ואי שקט פיזי ונפשי, בשל מחשבה שמשהו רע עומד לקרות. מחשבות מעוררות חרדה עשויות להיות מחשבות הן על איום וסכנה ממשיים והן על דמיוניים, ועשויות להופיע באופן מודע כמו גם שלא במודע.

החרדה מתאפיינת בתחושות פיזיות כגון דופק מהיר, נשימה מהירה, הזעה, חולשה, רעד ותחושת עילפון/סחרור וכן במתח נפשי, חשש, דאגה ותחושות פחד.

*** כאן הדוגמאות הן מורכבות יותר ומכיוון שאינני פסיכולוגית\ פסיכיאטרית – כן הייתי ממליצה לכם להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הזה. מכיוון שברגע שאנו מבינים ומקבלים שאנחנו מתמודדים עם חרדה, יותר קל לנו לקבל מענה וטיפול ראוי.

מנסיון אישי – יכולה להעיד שחרדות ללא טיפול פגעו בי במשך שנים רבות. ואין לי שום בעיה לקום ולהגיד בקול רם: אני אנה אמיר ואני מטופלת נגד חרדות במגוון דרכים! ראיתי לא מעט שיח סביב נושא הטיפול הנפשי – ובקרב הרבה מטופלות יש סטיגמה לא קטנה הקשורה לכך.

לדעתי זאת טעות. הנפש שלנו היא לא פחות חשובה מהגוף. אנחנו הרי עוברים כ"כ הרבה! כל זה עובד על הרגש. על הנפש! ***

ההבדל בין פחד לחרדה:

 • פחד מופיע אל מול איום שקיים בפועל כרגע.
 • חרדה היא מצב תמידי של פחד פנימי שאינו תלוי סיטואציה או סכנה ממשית

למה חשוב להבין את ההבדל?

ראשית בשביל להבין שכאשר הסכנה ממנה אנחנו מפחדים נעלמת, גם הפחד שלנו. במקרה של חרדה לא כך הדבר ולפעמים יש צורך בטיפול.

מעבר לכך – שני המצבים, גם פחד וגם חרדה מייצרים אצלינו המטופלים הרגלים במשך השנים שחלקם הגדול, הוריד לנו משמעותית את איכות החיים. או כמו שנהגתי להגיד בעבר: "אני מרגישה שאני לא חייה"!

העלתי את נושא ההרגלים? אז בואו נפרק רגע את הנושאים וניתן דוגמאות:

 1. הימנעות: "אני מפחדת לצאת מהבית כי יכול להיות שיכאב לי."- מוכר? בוודאי! הימנעות היא אחת ההרגלים היותר מוכרים בקרב מטופלים. ולמה? כי אני רוצה לעשות משהו – מפחדת – נמנעת בכדי שלא יקרה לי X.
 2. עוד דוגמא להמנעות: "אני מפחדת להביא ילדים למציאות שאותה אני חייה". אני סוגרת בפניי מלחתחילה את האופציה להביא ילדים לעולם מהפחד שלי. 
 3. דחיינות: "אני מפחדת שיכאב לי אז אני אלך לטיול עם הכלב\ אתקשר לחברה\ אקפל כביסה\ אצא מהבית\ …מאוחר יותר" – בארור! זה ממש לגיטימי לדחות דברים כי כואב לי….אההה רגע! לא כואב לי עכשיו – אבל אני מפחדת שיכאב לי! עדיין – אני מעדיפה לדחות את זה לאח"כ. ( המשפט ששלט פה בבית לאורך שנים)
הרגלים חדשים

עם היד על הלב – בתור מטופלת שמתמודדת עם כאבים, יש לא מעט הרגלים שסיגלתי לעצמי במשך השנים. השנים שאני מתמודדת איתם כחלק מהמחלה והכאבים איתם אני מתמודדת.

ההרגלים האלה, איך נאמר את זה במילים ישירות מבלי ליפייף את הסיטואציה? חירבו לי את היום יום\ הורידו לגמרי את איכות החיים שלי\ גרמו לי לחשוב מעט על עצמי ומה שיצא מכל זה – הכאבים שלי, המצב הבריאותי קיבלו חיזוק והפרייה.

פה חשוב לי לחדד נקודה: מהמקום המקצועי – אני בעד לתת לגיטימציה לכל אחד מהתחושות שכתבתי עליהם. לגיטימציה היא קבלה. היא הבנה. היא התחלה של הבראה.

כלומר > נתתי לגיטימציה> אני נותנת לעצמי זמן לעקל> נותנת לעצמי זמן לחשוב מה אני עושה בנוגע לתחושות האלה> מקבלת החלטה על צעדי פעולה> פונה לעזרה.

יחד עם זאת, אם תהליך הלגיטימציה מתחיל לגבול בהרגל ששמו "קורבנות" – כאן מתחילה בעיה אחרת.

בכתבה הבאה בבלוג: תגידי לא נמאס להיות חולה? אני אתייחס יותר לעומק ואתן דוגמאות של הרגלים שסיגלתי לעצמי ואיזה צעדים עשיתי בשביל לשנות את זה ולהעלות את איכות החיים שלי.

אין לי ספק שחלקכם יזהו את עצמם ויתחברו לנכתב ולכתבה הבאה.

**************************

כמה מאמרים מקצועיים רפואיים ששווה להתייחס אליהם:

חרדה בקרב אנשים הסובלים מכאבים כרוניים

חרדה בקרב נשים עם חוסר איזון הורמונלי: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5815294/

חרדה בקרב חולות אנדומטריוזיס: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28553145/

https://www.endonews.com/anxiety-and-depression-in-patients-with-endometriosis

חרדה בקרב חולי פיברומיאלגיה: https://adaa.org/understanding-anxiety/related-illnesses/other-related-conditions/fibromyalgia

חרדה קרב נשים המתמודדות עם סרטן השד: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3498772/

בריאות הנפש בזמן קורונה: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/daily-life-coping/managing-stress-anxiety.html

**************************

מוזמנים להשאיר תגובות

כתבת המשך בקרוב

אנה

אהבת את הכתבה? מוזמנת לשתף הלאה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

קצת על המחברת

אני בת 38, נשואה ליונתן ואמא לליה. מתמודדת עם אנדומטריוזיס כבר מעל 18 שנים. מאמנת ומלווה נשים, ובני משפחה של מטופלות עם מצבים בריאותיים \ כאבים כרוניים.

שירותי קליניקה:

גלילה למעלה דילוג לתוכן